Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arası olanlar

Konu Başlığı: [!f'ten] Biz Ne Biliyoruz Ki?!.. / What the Bleep Do We Know!?

 1. #1
  Üye yassax's Avatar
  Katılım Tarihi
  22.02.2002
  Yer
  istanbul
  Mesaj
  439

  [!f'ten] Biz Ne Biliyoruz Ki?!.. / What the Bleep Do We Know!?

  spoiler yok

  festivalin tüm filmlerini izlemedim ama festivalin en sağlamı, en dolusu, en hayat bakışı değiştireni budur diyebilirim tüm samimiyetimle...

  buna film demek zaten yetersiz olur. belgesel-vari bir ürün bu.. çok değişik bir tür.. eşi benzeri yok..

  böyle birşey izleyeceğimi hiç tahmin edemezdim sinema tarihinde.. daha önce eşi benzerine rastlamamıştım..

  ortalama 10 tane kadar profesörün de katıldığı bir kendini bulma, dünyayı anlamlandırma süreci...
  animasyonlarla destekleniyor..
  kuantum fiziğinden dalış yapıyor...
  beynin içindeki algı kapasitesine kadar derinleşiyor..
  tanrı-din mevzularına kadar her türlü konuyu zeminleştirip inceliyor..

  gerçeklik nedir, biz neden yaşıyoruz, insanın doğası nasıldır, gördüklerimiz mi gerçek yoksa beynimizde canlananlar mı... gibi insanoğlunun yegane en büyük yaşam sorgusu olan platon-vari bir bakış açısı ile felsefesini sunuyor...

  ve bu yüzden broşürlerde "eleştirmenlerce matrix'e benzetiliyor" deniliyor.. başka bir şeyden dolayı değil. tamamen insanın kendini bulması, hayatı algılayabilmesi, günlük meşgalelerin ötesini görebilmesi ve dünyanın fiziksel yönünün ardındaki enteresan mevzular zaten felsefenin en büyük konusu olmuştur yıllardır. matrix'in herkese bir şekilde ulaşabilen janjanlı ambalajını sıyırdığımızda altında kalan "öz" konuları işliyor bu belgesel-film.. dünyadaki olasılıklar.. paralel evrenler.. atomun özü.. tesadüflerin büyüsü... (ki daha iki üç gün önce arkadaşlarımla tesadüflerin güzelliğinden bahsedip duruyorduk ve adeta filmdeki konular bizim noter tastiğimiz gibi oldu)

  ve filmden sonra sinemadan çıktığınızda... bakış açınız ister istemez değişiyor... algı aralığınız değişiyor... tek üzüntüm filmi ilerde yine izleyemeyecek olabilme olasılığı.. (tabi ek - gösterimi var) çünkü divx falan garantisiyle rahatlık sağlanabilinecek bir film değil. bilimsel konulardan dolayı çok felsefik ve ağır metinleri var. kolay kolay herkesin adam-gibi !, tüm gerçekliği ve doğru kelimeler ile çevirebilmesine olanak yok diye düşünüyorum... yüzde yüz filmin özünü anlayabilmek adına çok sağlam bir altyazı lazım.. özen lazım...

  duyduğum kadarı ile dünyanın her tarafında olay yaratıyormuş bu film.. şu an bunu izlememiş olma olasılığını bile düşünemiyorum. ne büyük kayıp olurdu.. insanın başına sinemada çok düşük oranda gelebilecek bir hediye bu.. burada görselliğe vs hayran kalındığım anlaşılmasın. tamamen diyalog ve konu üzerine ağırlık verilmiş bir çalışma bu..

  lütfen 2 mart perşembe günü saat 19:00'daki ek gösterimi değerlendirmeye çalışın... geriye tepmek istemeyeceğiniz bir şans bu... herkese istisnasız öneriyorum...

  festival izleyicisi böyle bir tokat yememiştir daha önce...
  Mesaj yassax tarafından 06.03.2006 (16:40) yeniden düzenlendi.

 2. #2
  Üye yassax's Avatar
  Katılım Tarihi
  22.02.2002
  Yer
  istanbul
  Mesaj
  439

  Re: [!f'ten] Biz Ne Biliyoruz Ki?!.. / What the Bleep Do We Know!?

  son fırsat olan 2 mart'ta izleyemeyip te üzülenleriniz varsa ! artık sevinecekler

  filmimiz 17 mart'ta vizyona girecekmiş zaten böyle bir filmin sadece festival ile yetineceğine... buna izin vereceklerine inanmazdım

 3. #3
  Üye tuncau's Avatar
  Katılım Tarihi
  02.02.2001
  Yer
  Istanbul, Turkey, Turkey
  Mesaj
  1,031

  Re: [!f'ten] Biz Ne Biliyoruz Ki?!.. / What the Bleep Do We Know!?

  Bu filmi bir tavsiye sonucu aramaya başladım. Ama İstanbul'da bir çok Dvd satan yere bakmama rağmen bulamadım.

  Alabileceğim bir yer bilen varsa yardımcı olabilirse sevinirim?
  Eğer elinde olan varsa, İstanbul il sınırları içerisinde bana kısa bir süreliğine ödünç verebilir mi? Ya da takas da yapabiliriz.

  Teşekkürler.

 4. #4
  Üye cgencer's Avatar
  Katılım Tarihi
  02.08.2001
  Yer
  Istanbul, Turkey, Turkey
  Yaş
  44
  Mesaj
  1,561

  Re: [!f'ten] Biz Ne Biliyoruz Ki?!.. / What the Bleep Do We Know!?

  bi ara youtube'da bölük pörçük bişeyler vardı diye hatırlıyorum... bi de altyazısı varmış filmin...

 5. #5
  Üye ssonmez's Avatar
  Katılım Tarihi
  21.03.2003
  Yer
  Şehr-i İstanbul - Kıtaların Busesi
  Yaş
  41
  Mesaj
  1,387

  Re: [!f'ten] Biz Ne Biliyoruz Ki?!.. / What the Bleep Do We Know!?

  Biraz bildiklerimi paylaşmak istiyorum.

  Filmin çekilme ekseni Ramtha / J.Z Knight medyumluğunda gerçekleşen Ramtha serisinden sonra olmuştur. Bu seri ülkemizde de yayınlanmışıt. Fimde kendisini de gördüğümüz Ramtha binlerce yıl önce yaşamış olduğunu söyleyen bir ruhtur. Şimdi bir bayan olan J.Z Knight aracılığıyla "bilgelik" aktarmaktadır.

  Maalesef Quantum düzleminin aktarılışı da inanılmaz bir başarıyla saptırılmıştır. Olasılıklı varoluş düzlemleri içinde tek noktada çöken ve somutlaşan gerçeklik diye özetlenebilecek olan yapı negatif amaçla saptırılmıştır.

  Bir çok ruhsal metafizik grup tarafından heyecanla tavsiyesi yapılması ise günümüzde kadim bilgeliği öğrettiğini iddia edenlerin düştüğü acı durumu göstermektedir.

  Aslında insana "Sadece içine bak, yapamadığın bu. Kıpır kıpırsın bir an bile içine bakmıyorsun" diyecekleri yerde asal gerçekliği binlerce algıya bölmeyi tercih etmişlerdir.

  Tavsiye etmiyorum. Quantum fiziğini öğrenmek için medyumsever bilimadamları kötü bir yöntem, aynı şekilde benliğin özlemini çektiği BİRlik şuurunu BİZ şuurunu öğrenmek içinde çok uzak bir metafizik bilgi.

  Her zaman olduğu gibi tercih sizin.

 6. #6

  Re: [!f'ten] Biz Ne Biliyoruz Ki?!.. / What the Bleep Do We Know!?

  bu filmin temelde şarlatanlık olduğunu detaylı bir araştırma ile netten öğrenebilirsiniz.
  izlediğinizde başta gerçekten etkileyici geliyor fakat içeriğinin bilinçli olarak saptırılmış olması, şarlatan bir kadının öğretilerine meze edilmesi sinir bozucu.
  filmdeki "yerlilerin daha önce hiç gemi görmedikleri için Colomb'un yaklaşan gemilerini görememeleri, büyücünün dalgalara ve diğer değişimlere bakarak aşama aşama birşeylerin farkına varması ve neticede gemiyi görmeleri" hikayesinin gerçek olduğuna dair en ufak kanıt yok örneğin.

Bu konu başlığı için etiketler

Mesaj Seçenekleri

 • Yeni başlık açamazsınız
 • Cevap yazamazsınız
 • Dosya ekleyemezsiniz
 • Mesajlarınızı değiştiremezsiniz
 •