Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arası olanlar

Konu Başlığı: El çizimi desenler

 1. #1
  Üye tuncau's Avatar
  Katılım Tarihi
  02.02.2001
  Yer
  Istanbul, Turkey, Turkey
  Mesaj
  1,031

  El çizimi desenler

  Merhaba,

  Elimde el ile beyaz kağıda çizilmiş desenler var. Bunları şu şekilde gruplayabiliriz:

  * siyah ile çizgisel desenler,
  * kara kalem çalışmalar,
  * kuru boya ile renklendirilmiş çizimler.

  Ben bu çizimleri web sayfasında kullanılmak üzere bilgisayar ortamında kaydetmek istiyorum. Sadece tarayınca olmuyor tabii, renklendirmeleri, renk ayarlamalarını, gölgeleri vs. nasıl düzeltebilir?

  Daha önce böyle birşey yapmış olanlar yardımcı olabilirlerse çok iyi olur. Şimdiden teşekkürler.

  Tunca

 2. #2

  Re: El çizimi desenler

  Karakalem ve tek renk olan uygulamaları dijital olarak aktarmak cok sorun olmaz sanıyorum . Ama renkli çalışmalarda renkleri channels yardımıyla ve gerekirse path ile ayırmak sonrada layera atıp orada renk ve gölge gibi düzenlemelerini yapmak işe yarayabilir.Elde çizilmiş desenleri aktarırken sık kullandıgımız bir metod.
  İsterseniz bir tanesini buraya ekleyin (renkli olanlardan) . Vakit bulursam yardımcı olmak isterim.
  Veya denemek isterseniz biraz daha açayım:
  Renkli çalışmalar eger CMYK kanallarda ayrışacak kadar net doygunlukta ve tonlardaysa tek tek kanallardan kopyalayıp layerlara atmak mümkün olur. Şayet değilse, renklerin zeminden ayrıldıgı noktalardan kabaca path yapıp ctrl+c
  ctrl+n ile açtıgınız kanalı transparan secerek
  ctrl+v yapın.
  Çalışmanın tamamını spot kanallara aktardıktan ve gerekli düzenlemeyi yaptıktan sonrada layerlara atabilirsiniz.

 3. #3
  Üye erdinç's Avatar
  Katılım Tarihi
  04.12.2006
  Yer
  Londra
  Mesaj
  914

  Re: El çizimi desenler

  Selamlar,

  Bunların tümünü scanner ile sorunsuz şekilde aktarabilmeniz gerekir. Yapmanız gereken şey scanner'da doğru ayarları seçmek. Siyah mürekkepli kalem ve kurşunkalemle çizilen desenleri tararken, bitmap (bmp) formatında tarayın. Çözünürlük 600x600 dpi olması yeterli. Asıl önemli olan şey ise bunları grayscale (veya truegray) seçeneği ile taramanız gerektiği. Black and white seçerseniz ara tonlar kaybolur. Kontrast ve parlaklık ayarlarını en iyi sonucu alacak şekilde değiştirmeniz gerekiyor. Birkaç deneme ile uygun ayarları bulabilirsiniz. Bu ayarları bilgisayarda, tarayıcının kullanıcı arayüzünde değiştireceksiniz.

  Renkli çizimler için tabii ki bitmap dosyası halinde, 24 bit renkli scan kullanacaksınız. Çözünürlük elinizdeki scannerin desteklediği en üst seviyede olsun. Örneğin 1200x1200 dpi olabilir.

  Taradığınız bu resimler boyut olarak çok büyük olacak. Bunları web ortamında kullanmak için photoshop ile açıp file>save for web seçeneği ile jpeg olarak kaydediyorsunuz. Ayrıca siyah beyaz çalışmaları sorunsuz bir şekilde trace edip vektörel grafik haline getirebilir ve üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

  Scanner dışında diğer seçenek ise dijital fotoğraf makinesi kullanmak. Ben scanner ile her zaman fotoğraf makinesinden aldığımdan daha iyi sonuçlar aldım.

 4. #4
  Üye Gildor's Avatar
  Katılım Tarihi
  28.08.2000
  Yer
  Eskişehir
  Yaş
  30
  Mesaj
  482

  Re: El çizimi desenler

  Scanner ile hiç bir zaman kağıda baktığımdaki etkiyi tam olarak yakalayamadım, bunun sebebi ps ile doğru ayarları yapamamış olmamdan kaynaklanabilir, kişisel tercihim tripod ile sabitlenmiş bir fotoğraf makinesiyle görüntü almak. Ayrıca scanner boyut konusunda sıkıntı yaşatabiliyor. (Ps de toparlamak mümkün ama tercihim değil)
  YAMYAM

Bu konu başlığı için etiketler

Mesaj Seçenekleri

 • Yeni başlık açamazsınız
 • Cevap yazamazsınız
 • Dosya ekleyemezsiniz
 • Mesajlarınızı değiştiremezsiniz
 •