+ Yanıtla
Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arası olanlar

Konu Başlığı: Grafik Tasarım bölümü..

 1. #1
  .üye onin's Avatar
  Katılım Tarihi
  25.07.2002
  Yer
  menemen.izmir
  Yaş
  27
  Mesaj
  165

  Grafik Tasarım bölümü..

  Beyler üniversitede düşündüğüm 4 bölümden birtanesi grafik tasarım bölümü..

  Fakat konu hakkında fazla yabancı kalmamak için, sizlerden yardım istiyorum..

  Yani bu bölüme girebilmek için ;
  ilk önce 120 puanı aşacaksın sonrada yetenek bölümüne girip ordan da bii puan alıcaksın..
  Sonuç olarak bunların ikisi toplanıp bi sıralamaya sokulacaksın..
  Sonrada gircen veya girmeyeceksin..

  Bu sistemin işleyişi böylemi ?? Ben dershanedeki hocaya sorduğumda O bana böyle anlattı..

  - > Ayrıca 2 bi sorum.. Bu özel yetenek sınavını ortaokuldada resim öğretmenimize sormuştum.. Oda bolbol belli başlı resimleri al karşına onları bakarak çiz demişti..
  Yani özel yetenek sınavında buna benzer şeyler yapılacak..

  Bu bölüme girmiş veya bilgisi olan arkadaşlara..

 2. #2
  Üye doubt's Avatar
  Katılım Tarihi
  25.12.2000
  Yer
  Moskova
  Yaş
  38
  Mesaj
  1,402
  Genelde 2 ya da 3 aşamada oluyor sınavlar. İlk aşamaya girebilmen için 120 puan (genelde) alman gerekiyor.
  İlk aşamada çoğunlukla sandalye'de oturan bir figürü çiziyorsun.
  Dikkat ettikleri şeyler :
  - Vücudun bütün olarak ve her elemanın (kolun gövdeye, başın omuzlara oranı gibi) birbiri ile oranları.
  - Kompozisyon (Desenin kağıda yerleşimi ki bu konuda hassas olduklarını biliyorum. Ne kadar iyi çizilirse çizilsin kağıdın ortasında küçücük kalan bir deseni eliyorlar.)
  - Formu yakalayabilmen
  - Çizgi değerlerini olabildiğince çok kullanabilmen (B.sayar dili ile: %0 ile %100 arasındaki renk değerlerini başarılı bi şekilde uygulama)
  - Kendine özgü bir çizgi karakterinin olması
  - Araştırma çizgileri (Sert kesin çizgiler yerine daha yumuşak ve formu araştıran çizgiler)
  - Işık gölge...

  gibi konular. Sakın olaki bunları halletmeden kaşını gözünü yapayım, el ayak parmaklarını çizeyim demeyin. Detayları çizip çizmediğini son sıralarda değerlendiriyorlar.

  Bu aşamada başarılı veya başarısız şeklinde değerlendiriliyorsun.
  Başarılı olanlar ikinci sınava girmeye hak kazanıyor.
  İkinci aşama daha çok seçtiğin bölüme göre yapılıyor. Grafik için girenler ayrı sınavlara alınıyor. Ve bu aşama çoğunlukla imgesel çalışma oluyor. Burada alışveriş merkezi, deprem, tren istasyonu gibi konular veriliyor ve renkli bir çalışma isteniyor. Yine bunun yanında renkli bir kompozisyonu (orada hazırlanan bir düzenek; vazo, çiçek, kültablası, meyve ksesi ve içinde meyveler gibi) renkli çalışman istenebiliyor.
  Bu aşamadan aldığın not ile çok düşük bir mikterda sonuca katkısı olan orta öğretim başarı puanının hesaplanması sonucu alınan puanlar sıralamayı belirliyor.

  * Bunlar Buca Eğitim Fakültesi ve 9 Eylül Ün. Güzel Sanatlar Fakültesinin sınavlarından bildiğim şeyle. Başka üniversitelerde farklı uygulamalar yapılabiliyor ve her yıl değişik birşeyler çıkarma ihtimali de var. Bu yıl sınava giren birkaç arkadaş var forumda. Onlar da deneyimlerini paylaşabilirler.

  * Önerim bol bol eskiz çalışma ve günde 1-2 tane en az desen çalışman. Ben hazırlanırken ayde bir tane eskiz defteri bitiriyordum. Kazanınca bıraktım çizmeyi

 3. #3
  Üye oky's Avatar
  Katılım Tarihi
  30.12.2000
  Yer
  İstanbul
  Yaş
  29
  Mesaj
  2,803
  eskiden 120 puandı, artık 185 puan, bu detayı unutmayalım.

 4. #4
  Üye Gildor's Avatar
  Katılım Tarihi
  28.08.2000
  Yer
  Eskişehir
  Yaş
  30
  Mesaj
  482
  Gönderen: oky
  eskiden 120 puandı, artık 185 puan, bu detayı unutmayalım.
  Ama bu korkutucu olamsın çünkü yine hemen hemen aynı neti yapıp 185 puan alınabiliniyor. Fakat bu sene katsayılar oynanmadan önce Mimar Sinan, Hacettepe ve Anadolu Üniversitesi'nin önümüzdeki yıl taban puanlarini 135 e çıkartıcaklarını duydum yeni katsayı sistemi ile kaç puan oluyor bilmiyorum.

  Ben bu yıl Mimar Sinan ve Anadolu Üniversite' sinde girdim. Mimar Sinan birinci aşamada imgesel sordu. Birinci aşamayı geçmek için 40 geçerli not oluyor. Fotoğraf bölümünün sınavı farklı mavi ve kırmızı kalem artı cetvel falan istiyorlar hakkında hiçbir bilgim yok. 2. aşamada bölümleri gruplandırmışlar (falan falan bölümler bir grup, falan falan bölümler bir grup). Ve grupları ayrı günlerde sınavlara aldılar. Sadece grafikte ne sorduklarını söyliyim yoksa çok uzayacak, bir masanın üzerine yangın tüpü koydular, elimize bir saman kağıdı verdiler bu objelere kafamızdan bir dilimi kesilmiş ve yanına koyulmuş bir karpuz ekleyerek bir kompozisyon oluşturmamızı istediler.

  Kağıt 50-70cm ebatlarında. Süre 3 saat.

  Anadolu Üniversitesi: 1. aşamanın 1. bölümünde bir masanın üstünde canlı model çıktı, model ince uzun saçlıydı. Ayağının altına ytong tuğla yanına bir sandalye ve sandalyenin üstüne damacana sepeti koydular ve elinide sepetin üstüne koydu. 2. bölümde şeffaf plastik bardak, plastik çay karıştırgaçı ,yarım soğan ve saman kağıdı verdiler bunlar ile bir kompozisyon oluşturup kağıda yansıtmamızı istediler. Sakın afilli kompozisyon oluşturucam diye soğanı ısırma sınav boyu yanıyorsun . Modellerden biri bayılıp yere uçtu çok gürültü çıktı ama böyle bir durumda hiç istifini bozmuyorsun eğer model senin modelinse şansına küfür ediyorsun. Ertesi gün olucak olan sınava katılıp katılamayacağın bu sınavın sonucuna bağlı ama sen kapının önünde sonucun açıklanmasını bekleme sabah git bak kazanmadıysan kısmet değilmiş dersin dönersin. Sonuçlar gece yarısı 01:30 gibi kapılara asıldı yağmur yağdı çok yorulduk o zamana kadar ama mutlu son yorgunluğu ve kakamızın bağırsakta donma hissini unutturdu.

  2.aşamada beklediğimiz gibi 3 bölümlü olmadı bundan önceki sene imgesel-obje-genel kültür olmuş ama bu yıl sadece imgesel sordular (bütün bölümler tek sınava bağlı). En az 2 figür, şemsiye, şovale, yuva kavramı ve yardımlaşma kavramını kullanarak bir kompozisyon oluşturmamızı istediler.

  Tavsiyeler:
  *Grafik bölümü en çok rabet gören bölüm işin(imiz) çok zor eğer devlet üniversitesi istiyorsan çok çalışman gerekiyor.
  *Sınavda başkalarının çizdiğiyle çok ilgilenme.
  *Yanına su almayı unutma.
  *Yanına aldığın suyu kağıdına dökmemeye gayret et.
  *Suluboya ve genel kültür için de hazırlan adamların ne yapacağı belli olmuyor. Marmaraya gireceksen sağlam bir dosya oluştur.
  *Umutsuzluğa kapılma...

  Sınavlarda görüşürüz...
  YAMYAM

 5. #5
  Üye Tragedy's Avatar
  Katılım Tarihi
  07.01.2001
  Yer
  İzmir
  Yaş
  32
  Mesaj
  88
  bu sene taze girdim sınava ve Grafik bolümünü kazandım
  istersen anlatayım aşamaları sana ama seneye ne yaparlar bilmiyorum...

  İzmirde gireceksen eğer

  D.E.U Güzel sanatlar bolumunun yetenek sınavı;

  - İlk aşama(eleme): Kendi içinde iki aşamadan oluşuyor. ilk aşamada ayakta duran bir model, ikinci aşamada sandalyede oturan bir model çizdiriyorlar(aynı açıdan).Bu aşamalar 4er saatlik.Değerlendirmede puanlamıyorlar beğenmediklerini direk eliyorlar.
  Eğer sendeki yeteneği görürlerse geçiyosun elemeyi ve ikinci aşamaya giriyosun.
  - İkinci Aşama: Kendi içinde iki aşamadan oluşuyor. ilk aşama Hayali.Sana bi konu veriyorlar.Bu konuyu güçlü bir anlatımla resme dökmen gerekiyor(Bu seneki konu alışveriş merkeziydi mesala.En az üç figür yapman gerekiyodu.). ikinci aşama ise renk.Renkte sana bi kompozisyon oluşturuyorlar(büst, sandalye, karpuz vs.) ve bu kompozisyonu hafif bir şekilde çizip boyamanı istiyorlar.Boyarken guaj, pastel, yağlıboya yada suluboya kullana biliyosun.Benim tavsiyem SULUBOYA.Bu aşamada önemli olan kompozisyonun doğruluğu değil boyayı nasıl kullandığın.
  2. aşamada her iki çalışma ayrı ayrı 100 üzerinden puanlanıyor ve ortalamaları alınıyor daha sonra üzerine orta öğretim başarı puanı ekleniyor.Fakat başarı puanı pek etkilemiyor en fazla bikaç puan.Mesela ortalama 88(benim puanım ) olsun orta ogretim eklendiğinde 89 oluyo.Ve Ön kayıtta yaptığın tercihe göre yerleştiriliyosun.
  Bu seneki sınav maratonu boyleydi...

  -Eğer niyetliysen hemen bi desen kursuna yazılmalısın.Üniverstenin(D.E.Ü) kursları var fakat pek iyi değil diyorlar.Eğer yetenekliysen Üniverstenin kurslarıylada bu işi başarabilirsin (bkz. aftermath). Ama yinede Resim Heykel Müzesinin kurslarını tavsiye ederim. Eğer egekent'e gidip gelebileceksen kendi hocamı tavsiye edecem...

 6. #6
  Üye Gildor's Avatar
  Katılım Tarihi
  28.08.2000
  Yer
  Eskişehir
  Yaş
  30
  Mesaj
  482
  Anadolu Üniversitesin'de kağıt 35-50 ebatlarında...
  YAMYAM

 7. #7
  .üye onin's Avatar
  Katılım Tarihi
  25.07.2002
  Yer
  menemen.izmir
  Yaş
  27
  Mesaj
  165
  Arkadaşlar çok teşekkür ederim..
  Saolun gerçekten beni ve ilgilenenleri bilgilendirdiğinizden eminim...

  Resim öğretmeni bir halam var.. Belki rizede oturanlar bilir ülkü kutlu..

  Zaten halamdan kurs almam imkansız ondan sadece yöntemleri alırım..

  Amaaaa izmirde bildiğiniz resim kursu 1'e 1 nerelerde ??
  bu işi yapanlar nerelerde ??

+ Yanıtla

Bu konu başlığı için etiketler

Mesaj Seçenekleri

 • Yeni başlık açamazsınız
 • Cevap yazabilirsiniz
 • Dosya ekleyemezsiniz
 • Mesajlarınızı değiştiremezsiniz
 •